Grzanie prądem - czy to może się opłacać?

Choć ogrzewanie prądem wciąż nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, to aktualnie na rynku zaobserwować możemy coraz to większe zaciekawienie również tym sposobem na uzyskanie ciepła w domu. Wychodzi to przede wszystkim spośród rosnących wymagań, jeżeli chodzi o ekologiczne rozwiązania a także budowanie domów, które istnieją coraz to lepiej ocieplone. Gdzie w takim razie sprawdzi się takie ogrzewanie oraz czy warto się na niego zdecydować?

Faktory wpływające na koszt ocieplania elektrycznegoJeżeli chodzi o koszty ogrzewania elektrycznego, to podobnie jak w wypadku odmiennych technologii ogrzewania zależą one od szeregu czynników, jak i również to wcale nie tylko cena energii jest tym najważniejszym.

Najważniejszą sprawą wydaje się technologia oraz standard ogrzania budynku, a więc innymi słowami - zapotrzebowanie gmachu na ciepło. Obecnie działające przepisy wymagają od inwestorów zwrócenia szczególnej uwagi dzięki bardzo dobre ocieplanie nowo powstających obiektów - wszystkie obecnie oddawane do wykorzystywania budynki muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy w tym zakresie, stąd dla zwykłego domu jednorodzinnego o przestrzeni około 1500 m2, który spełnia normy budowlane na rok 2017, koszt nagrzewania elektrycznego, nie powinien okazać się wyższy niż 4000 zł. W przypadku domów wykorzystujących dodatkowe rozwiązania energooszczędne nakład pieniężny ten może spaść jeszcze bardziej i wynosić mniej aniżeli 3000 zł rocznie.

Rację mają Ci, którzy oświadczają, że ogrzewanie kotłem elektrycznym nie sprawdzi się w domach, które wykonane są według starych technologii. Jeśli porównamy, że dla nieznanego budynku energooszczędnego zapotrzebowanie w ciepło wynosi ok. 40 kWh/m2 w ciągu roku kalendarzowego, to w porównaniu spośród około 200 kWh/m2, po tym samym okresie na rzecz starych budynków o słabej izolacji cieplnej, różnica staje się widoczna „gołym okiem".

Odpowiednia taryfa energii elektrycznej, a koszty ogrzewania prądemWażną sprawą w sytuacji podjęcia decyzji o ogrzewaniu domu prądem jest przejście z taryfy G11, na taryfę G12 (lub G12w), która pozwoli nam dzięki ograniczenie rachunków za energię elektryczną, za sprawą tego, że oferuje ona tańszy prąd po nocy (taryfa G12w również w weekendy). Dzięki użyciu takiego rozwiązania kocioł elektryczny może pracować, w tychże godzinach, w których prąd jest po prostu tańszy. Przez resztę dnia, gdy prąd jest droższy, ciepło oddawane jest przez pojemnik buforowy, który magazynuje ciepło zgromadzone w nocy.

Jakim sposobem skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu elektrycznym?Aby ogrzewanie elektrycznie nie stanowiło obciążenia na rzecz naszego budżetu, warto trzymać się podstawowych założeń, które dotyczą się również odmiennych rodzaj kontaktu form ogrzewania. Po pierwsze należy odpowiednio sterować aktywnością instalacji, a więc obniżać temperaturę w pomieszczaniach, gdy nie przebywamy w mieszkaniu (w nocy również zmniejszamy temperaturę). Drugą sprawą jest to, że nie przegrzewamy pomieszczeń (każdy stopień większą ilość może oznacza nawet o 6% wyższe koszty ogrzewania), nie zasłaniamy grzejników i prawidłowo wietrzymy, co określa, że otwieramy na krótko framugi, na pełną szerokość i zamykamy zawory termostatyczne. Wydaje się to sposób na szybką wymianę powietrza bez wieloletniego wychładzania.

Stosując te maksymy i będąc posiadaczami mieszkaniu wybudowanego zgodnie z aktualnymi zaleceniami, jeżeli chodzi o energooszczędność, takimi jak zwarta bryła obiektu, rezygnacja z balkonów, likwidacja lub minimalizacja otworów okiennych od strony północnej, przy zamian za większe framugi na ścianie południowej (co pozwala na korzystanie z siły słonecznej), nie musimy się obawiać rachunków za nagrzewanie elektryczne.

Zalety ogrzewania elektrycznego


Jeżeli chodzi o zalety ogrzewania elektrycznego, to wydaje się być ich naprawdę sporo, wśród tych najważniejszych wymienić wolno m. in. wysoki wygodę cieplny (wpływają na to projektowania o wysokiej wydajności jak i również dokładne regulatory temperatury), brak konieczności posiadania kotłowni bądź ekologiczność tego rozwiązania. Nagrzewanie elektryczne to również o wiele niższy koszt inwestycyjny w porównaniu z pozostałymi systemami grzewczymi oraz mniejsze koszty konserwacyjne i eksploatacyjne, co wiąże się, chociażby z tymże, że przegląd instalacji elektrycznej może się odbywać przy jednym spotkaniu na 5 lat, podczas gdy instalacja gazowa powinien być sprawdzana minimum przy jednym spotkaniu do roku.

Wady ogrzewania elektrycznego


Najpoważniejszą wadą ocieplania elektrycznego okazuje się być pełne uzależnienie od dostaw prądu, jeśli chcemy się przed naszym niebezpieczeństwem zabezpieczyć, należałoby dokupić agregat prądotwórczy, jednak wiele osób wybiera inne wyjście, jakim jest zamontowanie kominka, który daje poczucie, iż w razie przerw po dostawie prądy nie zmarzniemy, a dodatkowo będzie mógł być on uruchamiany w trakcie najsilniejszych mrozów, aby odciążyć nieco ogrzewanie elektryczne jak i również wprowadzić w domu przyjemną atmosferę.

Ogrzewanie elektryczne to bez wątpienia ciekawa alternatywa gwoli bardziej popularnego ogrzewania lotnego - jest łatwe w obsłudze, bezpieczne oraz nie wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych. Jeżeli jesteśmy w czasie podejmowania decyzji o selekcji odpowiedniego systemu grzewczego służące do nowego domu, budowanego zgodnie z najnowszymi trendami przy dziedzinie oszczędności energii, to z pewnością warta rozważenia opcja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *